Pokrzywka u dziecka – zdjęcia mamy z płaczącym maluszkiem

Pokrzywka u dziecka – co ją wywołuje i jak sobie z nią poradzić?

0-4 miesiące
Artykuł
Sty 15, 2024
4 min.

Pokrzywka u dziecka to jeden z rodzajów wysypki, jaką często zauważają u swoich maluszków rodzice. Pojawia się nagle, przyjmuje postać zaczerwienionych, swędzących niewielkich bąbli, czasem wraz z opuchlizną lub obrzękiem i… samoistnie znika po kilku lub kilkunastu godzinach. Jakie są przyczyny występowania pokrzywki u dzieci? Co zrobić, gdy pojawi się na ciele Twojego maluszka? Jak ją leczyć? Przeczytaj nasz artykuł, by się tego dowiedzieć!

O czym przeczytasz w artykule:

 

Jak wygląda pokrzywka u dzieci? Objawy

Pokrzywka u dziecka to – jak już wspomniano – jeden z rodzajów wysypki, która pojawia się na ciele maluszka w postaci zaczerwienionych plamek w formie bąbli. Wyglądem mogą przypominać ślady po poparzeniu pokrzywą – stąd wzięła się ich nazwa. Typowa pokrzywka jest doskonale widoczna na zdrowej skórze: pojedynczy bąbel może mieć od kilku milimetrów do nawet kilku centymetrów średnicy, jest otoczony rumieniem i może występować pojedynczo lub w większych skupiskach. Może być ostra (trwa do 6 tygodni) albo przewlekła – czyli trwająca dłużej niż 6 tygodni. Bardzo często pokrzywka u dziecka pojawia się i znika samoistnie po kilku godzinach lub dniach, może jednak nawracać. Co ważne, jej pojawieniu się zazwyczaj towarzyszy swędzenie oraz pieczenie skóry.

Czy wiesz, że…

Zdarza się, że pokrzywce u dzieci towarzyszy obrzęk pod powierzchnią skóry. To tzw. obrzęk naczynioworuchowy. Jest on niebezpieczny w momencie, gdy pojawia się w okolicy twarzy i dróg oddechowych – wówczas może wystąpić świszczący oddech, trudność w oddychaniu, obrzęk języka luba gardła z uciskiem w klatce piersiowej. Jeśli zauważysz któreś z tych objawów u swojego Maluszka, koniecznie skonsultuj się z pediatrą.

Pokrzywka u dziecka – od czego może powstać?

Zastanawiasz się, skąd bierze się pokrzywka u dzieci? Przyczyną jest zwiększona przepuszczalność drobnych naczyń włosowatych skóry, w wyniku czego powstaje obrzęk. Przepuszczalność ta zwiększa się na skutek działania wielu substancji uwalnianych z komórek. Nie zawsze łatwo jest określić, co jest przyczyną ich uwolnienia, najczęściej są to jednak:

  • infekcja wirusowa lub bakteryjna – np. przy zakażeniu układu moczowego (ZUM) albo zapaleniu gardła,
  • kontakt z czynnikami alergicznymi (cytrusami, orzechami, mlekiem, glutenem itd.),
  • reakcja polekowa – pojawia się jako odpowiedź na przyjmowanie leków, przede wszystkim antybiotyków,
  • użądlenie przez owada – jako część poważnej reakcji alergicznej,
  • choroby immunologiczne – zwłaszcza tarczycy,
  • warunki zewnętrzne – na przykład zimno (może chodzić o minusową temperaturę na dworze, ale także o wypicie zimnego napoju), ciepło (podobnie: u jednych dzieci pokrzywkę wywoła upał na zewnątrz, a u innych – wypicie ciepłego mleka) albo ucisk,
  • zakażenie pasożytnicze.

Niestety w około 30% przypadków przyczyny pokrzywki u dziecka nie da się jednak określić, nawet mimo przeprowadzenia szczegółowej diagnostyki. Dotyczy to przede wszystkim tych o przewlekłym przebiegu, czyli utrzymujących się powyżej 6 tygodni. W takiej sytuacji mówimy o pokrzywce idiopatycznej.

 

Pokrzywka na nogach u dziecka

 

Pokrzywka u dziecka – leczenie

Jeśli zauważysz pokrzywkę u dziecka, nie musisz się martwić. To bardzo częsta dolegliwość, która jest nieprzyjemna, ale w większości przypadków znika po kilku godzinach i nie wymaga interwencji lekarskiej ani specjalistycznego leczenia. Wystarczy zadbać o kilka podstawowych spraw.
W sytuacji, gdy przyczyną pokrzywki u dziecka wystąpienia był kontakt z alergenem (np. zjedzenie pokarmu, na który maluszek źle reaguje), warto podać szkrabowi leki przeciwhistaminowe lub smarować zmiany maścią przeciwhistaminową, a w przyszłości oczywiście unikać kontaktu z czynnikiem uczulającym. Czasami lekarze włączają też inne leki, skierowane konkretnie na przypadłość, która wywołała pokrzywkę u dzieci przy infekcji (w przypadku chorób wirusowych albo bakteryjnych).

Z pokrzywką fizykalną u dzieci (czyli taką wywołaną przez zimne lub gorące temperatury) można próbować poradzić sobie poprzez próby przyzwyczajenia maluszka do kontaktu z tym bodźcem – na przykład stopniowe ochładzanie małych kawałków jego skóry w przypadku gdy problemem jest wrażliwość na zimno. Nie rób tego jednak na własną rękę – taką decyzję musi podjąć lekarz. Tego typu próby robi się w kontrolowanych warunkach, w szpitalu lub przychodni, pod opieką specjalisty. Natomiast jeśli pokrzywce towarzyszy obrzęk naczynioruchowy, to niezbędna jest interwencja lekarska. W takim przypadku maluszkowi z pewnością zostaną podane leki przeciwzapalne i przeciwobrzękowe.

Pokrzywka u dziecka to powszechna dolegliwość – większość rodziców zauważyła w którymś momencie, że na skórze maluszka pojawiły się zaczerwienione bąble przypominające poparzenie. Nie trzeba się jej jednak obawiać, bo samoistnie zniknie po kilku godzinach. Warto obserwować, co ją wywołało, i unikać w przyszłości kontaktu z danym czynnikiem.

Bibliografia:

  1. Flisiak I. Szepietowski J. Diagnostyka i leczenie pokrzywki u dzieci. Online: https://www.mp.pl/pediatria/artykuly-wytyczne/artykuly-przegladowe/2355…. Dostęp: 05.06.2023.
  2. Krogulska A. Pokrzywka u dzieci i młodzieży − kompendium dla pediatrów i lekarzy POZ. Urticaria in children and adolescents – manual for pediatric and general practitioner. Katedra i Klinika Pediatrii, Alergologii i Gastroenterologii Collegium Medicum w Bydgoszczy, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu.
View details Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!
Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem

Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.

Powiązane artykuły

View details Pierwsza Pomoc: Oparzenie termiczne
Artykuł
pierwsza-pomoc-nestle-oparzenie-termiczne

Pierwsza Pomoc: Oparzenie termiczne

Dzieci często są narażone na oparzenia gorącymi płynami, przedmiotami lub otwartym ogniem, zwłaszcza jeśli pozostaną przez chwilę poza kontrolą rodziców.

2 min. czytania

View details Na czym polega metoda Montessori?
Artykuł
Dziecko bawiące się sorterem Montessori

Na czym polega metoda Montessori?

Niektórzy rodzice decydują się na wprowadzenie metody Montessori w domu lub wysłanie maluszka do żłobka czy przedszkola, gdzie jest stosowany właśnie ten model nauczania.

7 min. czytania

View details Fotelik samochodowy dla dziecka
Artykuł
Dziecko w foteliku dla 4-latka

Fotelik samochodowy dla dziecka

Fotelik dla dziecka do samochodu to niezbędne wyposażenie w każdej rodzinie, w której nawet sporadycznie odbywa się podróże tym środkiem transportu.

7 min. czytania

View details Pierwsza Pomoc: Brak oddechu (RKO)
Artykuł
pierwsza-pomoc-nestle-RKO-brak-oddechu

Pierwsza Pomoc: Brak oddechu (RKO)

RKO to zespół czynności ratunkowych, stosowanych w sytuacji podejrzenia nagłego zatrzymania krążenia (brak prawidłowego oddechu). 

2 min. czytania

View details Rozwój postawy ciała, lokomocji, chwytania i manipulacji
Artykuł
Jak dziecko uczy się przemieszczać i chwycic

Rozwój postawy ciała, lokomocji, chwytania i manipulacji

Obserwuj rozwój motoryczny dziecka, aby śledzić, jakie zmiany zachodzą w jego organizmie. W pierwszych latach życia Twoje dziecko będzie bowiem stopniowo nabywać kolejne umiejętności.

4 min. czytania

View details Top 5 składników ważnych dla Twojego dziecka
Artykuł
Top 5 składników ważnych dla Twojego dziecka

Top 5 składników ważnych dla Twojego dziecka

Wybierz posiłki zawierające te kluczowe witaminy i składniki mineralne, by pomóc swojemu dziecku zdrowo się rozwijać.

1 min. czytania

View details Pierwsza Pomoc: Bezdech
Artykuł
pierwsza-pomoc-nestle-bezdech

Pierwsza Pomoc: Bezdech

Bezdech to zanik przepływu powietrza przez drogi oddechowe. Może doprowadzić do utraty przytomności i zatrzymania krążenia, dlatego wymaga szybkiej interwencji.

2 min. czytania

View details Pierwsza Pomoc: Utrata przytomności
Artykuł
pierwsza-pomoc-nestle-utrata-przytomności

Pierwsza Pomoc: Utrata przytomności

Utrata przytomności to stan, w którym dziecko nie reaguje na nasz głos lub dotyk, ale samodzielnie oddycha („śpi tak, że nie można go obudzić”). 

2 min. czytania

View details Pierwsza Pomoc: Ciało obce w drogach oddechowych
Artykuł
pierwsza-pomoc-nestle-zakrztuszenie

Pierwsza Pomoc: Ciało obce w drogach oddechowych

Zakrztuszenie się to zamknięcie dróg oddechowych przez ciało obce. Zareaguj, jeśli zauważysz widoczne zasinienie twarzy malucha i wyczuwasz utrudniony oddech.

2 min. czytania

View details Pierwsza Pomoc: Zranienie i krwotok
Artykuł
pierwsza-pomoc-nestle-zranienie-i-krwotok

Pierwsza Pomoc: Zranienie i krwotok

Zranienia i krwotoki to poważne obrażenia, w których uszkodzona zostaje skóra, a także inne tkanki pod nią.

2 min. czytania

View details Czas wolny z dzieckiem – jak go spędzić?
Artykuł
Czas wolny z dzieckiem – jak go spędzić?

Czas wolny z dzieckiem – jak go spędzić?

Jeśli chcesz spędzić z dzieckiem czas na wspaniałej zabawie, zapewnij mu atrakcje odpowiednio dostosowane do jego wieku i zainteresowań.

6 min. czytania

View details Dlaczego pora kładzenia się spać jest tak istotna?
Artykuł
Ojciec czyta dziecku książkę

Dlaczego pora kładzenia się spać jest tak istotna?

Czy wiesz, że to, ile czasu przesypia Twoje dziecko, może wpływać na jego zachowanie, rozwój mowy i masę ciała w przyszłości?

2 min. czytania

View details 10 zdrowych nawyków na dalszą drogę
Artykuł
10 zdrowych nawyków na dalszą drogę

10 zdrowych nawyków na dalszą drogę

Pierwsze 1000 pierwszych dni Twojego maluszka właśnie dobiega końca. Nie oznacza to jednak, że to, co już wiesz, nie przyda Ci się w przyszłości!

9 min. czytania

View details Pierwsza Pomoc: Drgawki
Artykuł
pierwsza-pomoc-nestle-drgawki

Pierwsza Pomoc: Drgawki

Drgawki są wynikiem nieprawidłowego działania układu nerwowego, polegające na naprzemiennych silnych skurczach i rozkurczach mięśni. 

2 min. czytania

View details Siatki centylowe – sprawdź, jak szybko rośnie dziecko
Artykuł
Sprawdź, jak szybko rośnie dziecko

Siatki centylowe – sprawdź, jak szybko rośnie dziecko

Siatki centylowe chłopców i dziewczynek pomogą Ci sprawdzić, czy maluszek prawidłowo się rozwija.

5 min. czytania

View details Podróże z dzieckiem - wspólne odkrywanie świata
Artykuł
Dziecko w podróży

Podróże z dzieckiem - wspólne odkrywanie świata

Kochasz podróżować, ale obawiasz się, jak będą wyglądały wakacje z dzieckiem? Spokojnie, to wcale nie jest takie trudne!

6 min. czytania

View details Zabawki Montessori
Artykuł
Dwoje dzieci bawiących się w otoczeniu materiałów Montessori

Zabawki Montessori

Rozwój dziecka odbywa się przede wszystkim przez zabawę. Wbrew pozorom zapewnienie mu wszystkiego, co najlepsze, nie wymaga wielkich zakupów.

8 min. czytania

View details Pierwsza Pomoc: Duszność
Artykuł
pierwsza-pomoc-nestle-duszność

Pierwsza Pomoc: Duszność

Duszność to stan spowodowany problemem z prawidłowym oddychaniem.

2 min. czytania

View details Suplement diety NANCARE® FLORA-EQUILIBRIUM – opinie rodziców
Artykuł
Spokojna, uśmiechnięta mama ze śpiącym na niej niemowlakiem

Suplement diety NANCARE® FLORA-EQUILIBRIUM – opinie rodziców

Twój maluszek cierpi na zaparcia, a Ty nie wiesz, jak mu pomóc?

4 min. czytania